The Sargent 12-8774F-12V-ETJ-LHR-32D is a fire-rated Grade 1 surface vertical rod exit device from the 80 Series for 36" openings with Fail Secure function. UL listed for fire-rated openings up to 3 hours.
| SKU Breakdown: 12-8774F-12V-ETJ-LHR-32D | |
| 12 | Door width (inches) |
| 8774F | Device model: 8774F |
| 12V | Device model: 12V |