7100F-36-612 Yale 7000 Series Fire Rated Rim Exit Device in Satin Bronze Finish
Features and Benefits:
- Satin Bronze finish
- Door opening width: 36 inch standard
- Handing: Non handed
- No cylinder dogging
- Fire rated
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard.
- Door type: Standard device, 4-1/2" (114mm) or wider door stile.
- Sex nuts and bolts supplied standard
- Sleek design with clean lines offers a modern look
- ISO 9001: Designed and manufactured under a certified ISO 9001 quality system
Warranty Information
5 years limited manufacturer's warrantyProduct Videos
Custom Field
Product Type Exit Device
Series 7000
Finish Satin Bronze
Mount Type Rim
Fire Rated Fire Rated
seclock 7100F 36 612