This device is for a 24" door
Features and Benefits:
- Flat Black Painted finish
- Handing: Left hand reversible
- 712L-NL Dane lever trim with night latch
- Latchbolt: Stainless steel, 3/4" throw
- Cylinder dogging: Uses 1-1/8" long mortise cylinder dogging with standard cam.
- Device lengths: 2 feet (24 inch)
- Non fire rated hardware
- Doors: 1-3/4" thick, wood or metal door
- Projections: 2-3/4" maximum
- Deadlocking latchbolt: Standard with top latch
- Fasteners: All mounting screws are concealed, sheet metal screws standard
- Strike: 3788 top strike is surface applied, 2130 bottom strike is mortised into floor. (Included)
- Vertical rods: Furnished to length based on a 40" horizontal CL from finished floor and a 7'0" door standard.