This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Satin Brass finish
- Handing: Non handed
- Cylinder is not included
- Bar Length: Standard: 48" (1219mm) bar fits 36"-48" (914mm-1219mm) door
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Dogging: Standard on panic devices; single-point 1/4 turn hex key dogging.
- Fasteners: Machine screws and wood door fasteners are included
- Strike: Surface-mounted 3/8" (10mm) diameter roller strike
- Stile: Minimum width 4-1/2" (114mm)
- Motor latch retraction is included
- Latchbolt: 3/4" (19mm) throw, stainless steel pullmantype with stainless steel deadlocking latch.