This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Bright Nickel finish
- Handing: Reversible
- Cylinder is not included
- Bar Length: 48" (1219mm) bar fits 36"-48" (914mm-1219mm) door
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Dogging: Cylinder dogging is included
- Fasteners: Machine screws and wood door fasteners are included
- Stile: Minimum width 4-1/2" (114mm)
- Vertical Rods: 1/2" O.D. tubular brass, bronze or stainless steel with rod guides.
- Latchbolt: Top: 3/4" (19mm) throw, stainless steel pullman-type with automatic deadlatching; Bottom: 5/8" (16mm) throw deadbolt, held retracted during door swing.