This device is for a 24" door
Features and Benefits:
- Satin Nickel finish
- Handing: Right hand reversible
- 718NL Delta night latch trim
- Latchbolt: Top stainless steel, top latch 3/4" throw. Bottom bolt 1/2" throw.
- Latch retention hold standard with top latch
- Less Dogging
- Device lengths: 2 feet (24 inch)
- Non fire rated hardware
- Doors: 1-3/4" thick, wood or metal door
- Projections: 2-3/4" maximum
- Deadlocking latchbolt: Standard with top latch
- Fasteners: All mounting screws are concealed, sheet metal screws standard
- Strike: 4188 mortised top and 2130 flush strike bottom (Included)
- Vertical rods: Furnished to length based on a 40" horizontal CL from finished floor and a 7'0" door.