This device is for a 24" door
Features and Benefits:
- Satin Chrome finish
- Handing: Right hand reversible
- 712L-DT Dane lever with dummy trim
- Latchbolt: Stainless steel, 3/4" throw
- Less Dogging
- Device lengths: 2 feet (24 inch)
- Strike: 3788 top strike is surface applied, 2130 bottom strike is mortised into floor. (Included)
- Vertical rods: Furnished to length based on a 40" horizontal CL from finished floor and a 7'0" door standard.