The Sargent 12-8976F-24V-ETA-LHR-10B is a fire-rated Grade 1 rim exit device from the 80 Series for 36" openings with Fail Secure function. UL listed for fire-rated openings up to 3 hours.
| SKU Breakdown: 12-8976F-24V-ETA-LHR-10B | |
| 12 | Door width (inches) |
| 8976F | Device model: 8976F |
| 24V | Device model: 24V |