The Sargent 1256-8774F-24V-ETJ-LHR-10B is a fire-rated Grade 1 surface vertical rod exit device from the 80 Series for 36" openings with Fail Secure function. UL listed for fire-rated openings up to 3 hours.
| SKU Breakdown: 1256-8774F-24V-ETJ-LHR-10B | |
| 1256 | Door width (inches) |
| 8774F | Device model: 8774F |
| 24V | Device model: 24V |