This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Satin Stainless Steel finish
- Handing: Non handed
- Cylinder is not included
- Exit alarm device is included
- Bar Length: 48" (1219mm) bar fits 36"- 48" (914mm-219mm) door.
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Dogging: Standard on panic devices; single-point 1/4 turn hex key dogging.
- Fasteners: Machine screws is included
- Strike: Surface-mounted 3/8" (10mm) diameter roller strike
- Stile: Minimum width 2" (51mm).
- Used for narrow stile door
- Stainless steel. Slide action deadbolt with positive deadlocking by auxiliary bolt.
- Deadbolt: Full 3/4" (19mm) projection, 1" (25mm) wide, positive deadlocking by auxiliary bolt.