This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Bright Bronze finish
- Handing: Non handed
- Cylinder is not included
- Bar Length: 48" (1219mm) bar fits 36"- 48" (914mm-219mm) door.
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Dogging: Cylinder dogging is included
- Fasteners: Machine screws is included
- Strike top: Adjustable roller strike with positive locking plate and shims.
- Strike bottom: Flush mounted.
- Stile: Minimum width 2" (51mm).
- Used for narrow stile door
- Latchbolt: Top: 3/4" (19mm) throw, pullman type with automatic deadlatching; Bottom: 5/8" (16mm) throw deadbolt, held retracted during door swing.