ED5600L-625-W048-LHR Corbin ED5600 Series Non Fire Rated Mortise Exit Device in Bright Chrome Finish
This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Bright Chrome finish
- Handing: Left hand reversible
- Cylinder and trim is not included
- Used for the passage and classroom lever trim
- Bar Length: 48" (1219mm) bar fits 36"-48" (914mm-1219mm) door
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Stile: Minimum width 4-1/2" (114mm)
- Latchbolt: 2-piece mechanical, 3/4" (19mm) throw, stainless steel with auxiliary deadlocking latch.