This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Bright Brass finish
- Handing: Left hand reversible
- Cylinder and trim is not included
- Used for the nightlatch and dummy lever trim
- Fire rated device
- Bar Length: 48" (1219mm) bar fits 36"-48" (914mm-1219mm) door
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Touchbar monitoring or signaling is included
- Motorized latch retraction is included
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Dogging feature is not available
- Fasteners: Sex nuts and bolts standard
- Strike: Non-handed. ANSI curved lip standard. 4-7/8" x 1-1/4" x 1-1/4" lip to center.
- Stile: Minimum width 4-1/2" (114mm)
- Latchbolt: 2-piece mechanical, 3/4" (19mm) throw, stainless steel with auxiliary deadlocking latch.