This device is for a 48" door
Features and Benefits:
- Satin Stainless Steel finish
- Handing: Field reversible
- 1-1/2 Fire rated device
- Cylinder and trim is not included
- Used with metal door or wood door
- Bar Length: 48" (1219mm) bar fits 36"-48" (914mm-1219mm) door
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard
- Projection: 3-1/4" (83mm) active, 2-3/4" (70mm) dogged
- Dogging feature is not available
- Fasteners: Sex nuts and bolts are included
- Strike: Top - roller type; Bottom: flush mounted.
- Stile: Minimum width 4-1/2" (114mm)
- Latchbolt - Top: 3/4" (19mm) throw, stainless steel pullman-type with automatic deadlatching. Bottom: 5/8" (16mm) throw deadbolt, held retracted during door swing.